< Vissza a Sajtó oldalra

Kiszűrik a pénzszerzésre létrehozott művészeti iskolákat c. cikk folytatása

Az OKÉV az ellenõrzés során csupán az intézmények 23 százalékának mûködését találta jogszerûnek. Az iskolák 34 százalékát a hiányosságok pótlására szólította fel, 33 százalékuknál pedig felügyeleti bírságot is kiszabott. Ennek oka, hogy az iskolák gyakran - fõleg a táncmûvészeti ágban - túllépték a megengedett csoportlétszámot, illetve sok helyen nincsenek megfelelõ termek, illetve eszközök az oktatáshoz.

Egy esetben az OKÉV feljelentést is tett az ügyészségnél. Egy iskola ugyanis két telephelyen is bejelentette a mûködését, és az állami támogatást is fölvette a diákok után, ám egyik helyen sem folytatott oktatási tevékenységet - mondta el Pósfai Péter, az OKÉV fõigazgatója. A gyermeklétszám alapján igényelt normatívával több helyen is akadt probléma: 133 intézményben több diák után vettek föl pénzt, mint ahányat oktattak. Az OKÉV ezeket az intézményeket összesen 292,6 millió forint visszafizetésére szólította föl. Olyan is elõfordult, hogy kevesebbet igényeltek az iskolák: ez a 81 intézmény 39,6 millió forintot kap majd "vissza". (Összesen mintegy 24 milliárd forintnyi támogatást ad az állam a több mint 860 alapfokú mûvészetoktatási intézménybe járó mintegy 340 ezer diák után.)

Az oktatási tárca a jövõben differenciáltan támogatná a mûvészetoktatási intézményeket. Mint Arató Gergely államtitkár fogalmazott: a színvonalasan oktató iskoláknak többlettámogatást adnának. Mivel forrásbõvítésre nincs mód, ez a kevésbé jó iskoláknál alacsonyabb támogatást jelentene. Mindezt a konvergenciaprogramban is rögzítették, azzal együtt, hogy "meg kell teremteni annak lehetõségét, hogy az alapfokú mûvészetoktatás beépüljön az iskolai tanórákba". Arató Gergely szerint nem feltétlenül csökkenteni szeretnék a mûvészetoktatási intézmények számát, csak kiszûrnék azokat, amelyek nem mûködnek megfelelõen.

A finanszírozás átalakításához meg kell vizsgálni a mûvészetoktatási intézményekben folyó munka színvonalát is. Ennek mikéntjérõl a legtöbb érintett szakmai szervezet - a Mûvészeti Egyetemek Rektori Széke, a Mûvészeti Szakközépiskolák Szövetsége, az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete, a Magyar Mûvészetoktatásért Országos Szakmai Szervezet, valamint a Magyar Zeneiskolák és Mûvészeti Iskolák Szövetsége (MZMSZ) - delegáltjaiból álló bizottság dönt. Ember Csaba, az MZMSZ elnöke szerint a szakmai vizsgálatot legkorábban tavasszal tudják lefolytatni. A kormány azonban a konvergenciaprogram szerint már a jövõ évi költségvetésben átalakítaná a finanszírozást, pedig decemberig még biztosan nem derül ki, mely intézmények mûködnek szakmailag megfelelõen - mutatott rá a szakember a lehetséges konfliktusforrásra. Leszögezte: a szakma is szeretné kiszûrni a "csak pénzért", és nem a színvonalas mûvészetoktatásért mûködõ iskolákat - becslése szerint az intézmények tíz százaléka ilyen.

Varga Dóra

< Vissza a Sajtó oldalra